Narodowe Święto Niepodległości w Kończewicach

03 listopada

                                                                             "Potyczka" o zmierzchu

Z racji zawodu bywałam na takich uroczystościach nader często, nawet pisałam scenariusze i współorganizowałam, toteż nie spodziewałam się szczególnych wrażeń. Pojechałam, bo tak trzeba. A jednak.... Byliśmy we troje: Piotr, Bogdan i ja. Na początek zwiedzanie wystawy i oglądanie zabytkowego sprzętu wojskowego. Wystawa poświęcona dywizji pancernej gen. Maczka i fortyfikacjom Torunia i jego okolic "przyjechała" z Warszawy. Trzeba powiedzieć, że spełniła zadanie edukacyjne. Mnóstwo informacji podano w iście wojskowym  stylu: zwięźle, rzeczowo, skrupulatnie i doskonale zilustrowano. Popatrzcie na zdjęcia...

W obejściu szkoły wyeksponowano sprzęt wojskowy, min czołg z wojny bolszewickiej ponoć zbudowany dla filmu "Bitwa Warszawska". Tam też można było wziąć rozmaite drobiazgi - pamiątki wydarzenia.                                                 Główna uroczystość odbyła się na błoniu pod Kopcem Ziemia Polaków. Tu zgromadziły się delegacje ze szkół, sołectw, gminy, powiatu i województwa oraz rozmaitych instytucji i stowarzyszeń. I oczywiście wojsko! Co jest takiego w umundurowanych szeregach, co przyciąga wzrok i momentami ściska krtań?! Orkiestra grała wiązanki pieśni patriotycznych aż chciało się śpiewać. Niektórzy śpiewali, ale większość, pewnie tak jak ja, nie chciała zakłócać harmonii. Był Hymn, Apel Poległych, przekazanie ziemi z miejsc śmierci ofiar walk o niepodległość, składanie kwiatów pod Murem Pamięci i na koniec, już w zapadającym mroku, symulacja wojennej potyczki. Aktorzy - amatorzy z prawdziwym poświęceniem biegali, strzelali, dusili się w dymie, padali "martwi" lub "ranni", leżeli w wilgotnej trawie do końca pokazu. a  gasnące słońce i gęstniejące cienie tworzyły nastrojową scenerię widowiska. Może fotografie przekażą choć okruch tego klimatu. Powiem tylko, że ja, "stary wróbel", doświadczyłam niespodziewanych emocji. Sam pomysł stworzenia takiego miejsca zasługuje na uznanie, a oprawa uroczystości na brawa. 


PLG_SYS_EPRIVACY_UNACCEPT_MESSAGE