Do wszystkich, którzy coś wiedzą o Szerokopasie!..

Pomóżcie wypełnić niezapisane kartki z dziejów wsi

W 2014 roku upłynie sześć wieków  od daty najstarszej zachowanej wzmianki o naszej wsi. W 1414 roku odnotowano straty, jakie Szerokopas poniósł w wyniku wojny między Polską a Krzyżakami.
06 września 2014 roku robimy wielką uroczystość gminną dla upamiętnienia 600-lecia. Prace już trwają, są nawet daleko zaawansowane.

Dziś zwracamy się do wszystkich, którzy są jakoś z Szerokopasem związani o informacje, wspomnienia o ludziach, zdarzeniach, miejscach, fotografie, zapiski, stare dokumenty, akty prawne, ogłoszenia, zawiadomienia, nakazy, legitymacje, akty własności, przydziały, mapki, itp.
Chcemy odtworzyć ostatnie stulecie wsi,przekształcanie folwarku, parcelację, budowę i zasiedlanie "poniatówek" tzn całych gospodarstw,okres okupacji i lata powojenne do końca wieku.
Ważny będzie każdy drobiazg, każde wspomnienie, bo ludzie, którzy tu żyli od początków stulecia są częścią historii XX wieku. Są jej współtwórcami.

Jeszcze jedna ważna rocznica przypada na rok 2014 - podobno 100 lat temu utworzono w naszej wsi  "straż  ogniową" dla ochrony folwarku. Takie wieści dotarły do nas z powiatu. Niestety, nie mamy żadnego potwierdzenia, więc jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek wiadomości, pamiątki po przodkach, zasłyszane gdzieś, kiedyś historie - prosimy o kontakt!

Mój adres jest "skrzynką kontaktową".
albo przysłać list pod adresem: Szerokopas 9, 87-140 Chełmża, pow. toruński, woj. kujawsko - pomorskie.
Można też wykorzystać osobiste kontakty we wsi. Materiały dotrą do mnie na pewno.