Dożynkowy ceremoniał

Październik 2019

 

                     Dożynkowy ceremoniał  (31 sierpnia)

 

Opowiedziałam o zabiegach organizatorów i skutkach tych starań dla uciechy gości. Tak mnie poprowadziła logika narracji według klucza „co, kto, jak”.

Teraz pora na opowieść o tym co najważniejsze : o pokazaniu plonów, ich obfitości, rozmaitości, o ich pożytku i pięknie. Symbolem tego od pokoleń są dożynkowe wieńce. Wsie rywalizują ze sobą, a trzeba powiedzieć, że nie wszędzie mieszkają artystki w tej dziedzinie. Tylko zazdrościć, jeśli któraś z mieszkanek ma talent w dłoniach, wyobraźnię, cierpliwość i poczucie piękna . Są w naszej gminie takie artystki, są!

Jako gospodarze prowadziliśmy korowód delegacji, które kolejno przedstawiała pani Kasia Orłowska. W całym orszaku dominowały kobiety. I słusznie, bo to one były twórczyniami prezentowanych dzieł. W kolorowych strojach, często z wiankami na włosach, kroczyły przez naszą wieś. Mężczyźni, tym razem jako eleganccy tragarze, dźwigali ich dzieła, uginając się pod ciężarem ludowej sztuki.

Układano a właściwie stawiano wieńce przed Gospodarzem gminy, wójtem Jackiem Czarneckim oraz Gospodarzem wsi, sołtysem Piotrem Brzeskim i Gospodynią Violą Maćkowską. Wkrótce przed sceną wyrósł złocisty parkan utkany rozmaitymi kolorami. Przed wieńcami ustawiono stoły przykryte białym obrusem - miejsce na dożynkowe chleby, które, jak mówi nasza poetka, kiedyś pieczone były z „pierwszej mąki”.

Szkoda, że nie mogę tu zaraz pokazać tego na zdjęciach, one będą dopiero na koniec.

Gdy już wszystkie wsie pochwaliły się plonami,scenę zamieniono w ołtarz polowy i kilku księży odprawiło uroczystą mszę.

Po mszy, kontynuując niejako Boży nakaz przekazywania bliźnim znaku pokoju, Gospodarze dzielili chleby. Najpierw przed sceną obdarowali szczególnie ważnych gości, potem z koszykami w rękach wmieszali się w gromadki uczestników.Ta czynność symbolizująca sprawiedliwy podział i w w ogóle akt dzielenia sięz bliźnim, zakończyła oficjalną uroczystość i każdy mógł szukać atrakcji według upodobania.

Teraz zobaczycie zdjęcia z przebiegu oficjalnej, uroczystej części dożynkowego święta. A także zdjęcia z drona pokazujące Szerokopas, jakiego pewnie jeszcze nikt z nas nie widział.


PLG_SYS_EPRIVACY_UNACCEPT_MESSAGE