Szerokopas w mediach

600. rocznica pierwszej zachowanej wzmianki o Szerokopasie

ROBERT BONDZELEWSKI21 września 2014Zaktualizowano 21 września 2014, 14:28

Robert Bondzelewski
 
 
Pierwsza pisana wzmianka o wsi z gminy Chełmża ukazała się w 1414 roku. Po 600 latach mieszkańcy gminy Chełmża oraz licznie przybyli goście spotkali się, aby uczcić to wydarzenie.
 

Uczestnicy tej wyjątkowej imprezy gminnej mieli okazję poznać historię wsi jubilatki w kilkuminutowej opowieści - mogli zajrzeć do piwnic świetlicy wiejskiej i obejrzeć tutaj filmową animację legendy o Szerokopasie. Na chętnych czekały też archiwalne mapy, ryciny, slajdy i kroniki.

Mieszkańcy uroczyście odsłonili kamienne obiekty utrwalające pamięć o 6 wiekach miejscowości Szerokopas, a przygotowana przez nich dębowa aleja utrwali nie tylko sponsorów uroczystości, ale tych wszystkich, którzy w jakiś sposób zapisali się w historii wsi. Goście z zainteresowaniem obejrzeli widowisko przygotowane przez młodych chemików z koła naukowego Politechniki Warszawskiej Flogiston. Były też potyczki i pokazy z udziałem rycerzy z formacji Dwa Miecze ze Szczytna.

A potem już zabawa przy muzyce zespołu Axel prawie do białego rana.

- Mieszkańcy Szerokopasu już od dawna planowali udokumentować historię swojej miejscowości - mówi Katarzyna Orłowska insp. ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża. - Jako pierwsi w naszym regionie przystąpili do prowadzenia internetowej kroniki swojej wsi. Na bieżąco wzbogacają fotograficzne archiwum, gromadzą wiedzę o życiu wsi i jej mieszkańców. Zebraną wiedzę o Szerokopasie udało się także opublikować w niewielkiej, ale bardzo ciekawej broszurze - dodaje Katarzyna Orłowska.

 

Informacje o wsi Szerokopas można znaleźć w kronice internetowej pod adresem www.szerokopas.gminachelmza.pl
Zobacz galerię: 600-lecie Szerokopasu

 

PLG_SYS_EPRIVACY_UNACCEPT_MESSAGE